Žirmūnų psichikos sveikatos centras

Psichikos sutrikimai persirgusiems COVID-19

Žirmūnų psichikos sveikatos centro naujienos

Psichiatrai pirmadienį paskelbė, jog didžiulei daliai pasveikusių COVID-19 pacientų smarkiai išauga rizika susirgti psichinėmis ligomis.

Didelės apimties tyrimo metu nustatyta, jog net 20 proc. asmenų, kurie buvo užsikrėtę koronavirusu, per 90 dienų yra diagnozuojamas psichiatrinis sutrikimas, rašo naujienų agentūra „Reuters“.Dažniausiai pasveikusiems COVID-19 pacientams nustatomi tokie sutrikimai, kaip nerimas, depresija, nemiga. Tyrimą atlikę Oksfordo universiteto (JK) mokslininkai taip pat nustatę didesnę demencijos (kognityvinės smegenų funkcijos sutrikimo) riziką. „Ekspertai jau anksčiau kėlė susirūpinimą, kad pasveikusiesiems po COVID-19 išauga psichinių sutrikimų rizika, o mūsų tyrimo rezultatai rodo, kad tai yra tikėtina“, – sakė Oksfordo universiteto psichiatrijos profesorius Paulas Harrisonas. Viso pasaulio mokslininkams ir medikams būtina skubiai ištirti šių sutrikimų priežastis ir nustatyti, kokius gydymo būdus taikyti nuo psichinių sutrikimų po COVID-19, sakė P.Harrisonas. „Sveikatos apsaugos paslaugos turi būti pasirengusios suteikti slaugą, ypač žinant tai, kad mūsų tyrimo rezultatai veikiausiai sumažino būsimųjų psichiatrinių pacientų kiekį“, – tvirtino profesorius.


Psichiatrų teigimu, daugiau kaip metai pasaulyje siautėjant COVID-19 pandemijai, laikas prabilti ir apie nemigos pandemiją. Vis daugiau žmonių dėl šio nepageidaujamo naktinio svečio kreipiasi ne tik į šeimos gydytojus, bet ir į psichologus, psichiatrus.


Tyrimą aprašantis straipsnis buvo publikuotas žurnale „Lancet Psychiatry“. Jo autoriai analizavo 69 mln. JAV gyventojų elektroninius medicininius įrašus, tarp jų buvo 62 tūkst. pacientų, persirgusių COVID-19. Anot tyrėjų, veikiausiai panaši psichinių ligų išsivystymo rizika būna visame pasaulyje. Praėjus trims mėnesiams po teigiamos COVID-19 diagnozės 1 iš 5 pasveikusių pacientų buvo pirmą kartą nustatoma nerimo, depresijos arba nemigos diagnozė. Kitoms pacientų grupėms tokios pačios diagnozės tikimybė per tą patį laikotarpį buvo perpus mažesnė, tikina tyrėjai. Tyrimo autoriai taip pat nustatė, kad asmenims, anksčiau sirgusiems kokia nors psichine liga, buvo 65 proc. didesnė tikimybė, kad bus nustatyta COVID-19 diagnozė nei asmenims be psichinių sutrikimų. Tiesiogiai prie šio tyrimo vykdymo neprisidėję psichinės sveikatos ekspertai tvirtina, kad naujausi duomenys tik išplečia augantį kiekį įrodymų, jog COVID-19 gali paveikti smegenis ir psichiką, padidinant įvairių psichiatrinių sutrikimų riziką.


„Tikėtina, kad šiuo atveju susideda psichologiniai streso veiksniai, susiję su šia konkrečia pandemija ir fiziniai ligos poveikiai“, – sakė Londono universiteto koledžo (JK) konsultuojantis psichiatras Michaelas Bloomfieldas. Londono Karaliaus koledžo psichiatrijos profesorius Simonas Wessley sakė, jog atradimas, jog asmenims, kuriems nustatyti psichiatriniai sutrikimai, yra didesnė rizika susirgti COVID-19, atitinka panašius rezultatus, gautus tiriant kitus užkrečiamųjų ligų protrūkius. „COVID-19 paveikia ir centrinę nervų sistemą, tad gali tiesiogiai padidinti vėlesnių sutrikimų riziką. Tačiau šis tyrimas patvirtina, kad tai dar ne visas vaizdas: užsikrėtimo riziką didina prastesnė ligtolinė psichinė sveikata“, – sakė profesorius. JK psichinės sveikatos pacientų labdaros organizacijos SANE vadovė Marjorie Wallace sakė, kad jų organizacija pandemijos metu būtent tokią situaciją ir patyrė. „Mūsų pagalbos linijos susiduria su didesniu kiekiu pirmą kartą skambinančiųjų, kuriems prasidėjo psichinės sveikatos sutrikimai, o taip pat skambina daugiau žmonių, kurių ankstesnės baimės ir nerimo problemos sugrįžo ir sustiprėjo iki netoleruojamo lygio“, – sakė ji.


Straipsnį „Lancet Psychiatry“. žurnale galite perskaityti čia:

Bidirectional associations between COVID-19 and psychiatric disorder: retrospective cohort studies of 62 354 COVID-19 cases in the USA - The Lancet Psychiatry


Parengė Gyd.

Kęstutis Kuzmickas

Mediacijos paslaugos
SKIRTINGOS SPALVOS 10 LAIDA - Justės Arlauskaitės-Jazzu istorija (savižudybių prevencija)
16 birž., 2023
Socialinė iniciatyva Skirtingos Spalvos pristato dešimtąją laidą ir jos pašnekovę – Justę Arlauskaitę-Jazzu. Šioje laidoje žinoma atlikėja kalbėjo apie emocinę sveikatą ir savižudybių prevenciją Itin atvirame pokalbyje Justė pasidalijo įvairiomis gyvenimo patirtimis apie santykius su žmonėmis, vaikystėje išmoktas pamokas, ilgai trukusią kovą su priklausomybėmis, panikos atakomis, kelionę sveikimo link ir iš naujo užgimusią Justę, kuomet ant rankų pradėjo sūpuoti savo sūnų Majų. Kaip ir pati Justė laidos metu atviravo, kad gyvenime atlikėja save suprato kaip balsą, o kai jį staiga prarado, nebematė tikslo toliau gyventi, jautėsi nereikalinga nei sau, nei kitiems. Užtruko laiko save susirinkti ir suprasti, kad Justė nėra tik apie balsą. „Pradėjau remtis į kitus žmones, ieškoti pagalbos, kurios nėra gėda ieškoti, tai yra drąsa prašyti pagalbos ir eiti šviesos link“, – atvirauja Justė.
EPA 2023
05 bal., 2023
Kovo 25-28 dienomis Paryžiuje vyko 31- asis Europos psichiatrų kongresas, kuriame dalyvavo du gydytojai psichiatrai iš mūsų centro. Daug naujų tyrimų, gydymo metodų. Kiekvieną dieną buvo skaitoma po 2 pranešimus apie ADHD. Europoje šiam sutrikimui pastaruoju metu skiriamas didelis dėmesys.
27 vas., 2023
Scientists have made a startling discovery. According to a new study researchers presented at the 35th Annual European College of Neuropsychopharmacology in Vienna, certain anti-depressants can cause drastic changes in the brain. In fact, they may even be able to rewire brains affected by major depressive disorder. Major depressive disorder, or MDD as I’ll refer to it from here out, is a mental health disorder that is characterized by persistent depressing moods, dark thoughts, and a general loss of interest in any activities. It can cause major impairment in the daily lives of people affected by it. Now, though, we may be able to treat it by using certain anti-depressants to change how the brain is wired. In the past, researchers have found that anti-depressants and even behavioral therapy and electroconvulsive therapy just don’t work for everyone that suffers from MDD. However, a group of researchers in Germany are now claiming that anti-depressants can change the brain structures themselves. However, they aren’t sure how long those changes will remain. Past studies have found that serious bouts of depression are often associated with a change in the volume of gray matter and white matter found within the brain. Each type of brain matter is associated with different functions of the body, and any changes in them can drastically change how our brains react. As such, being able to change the brain’s structure with anti-depressants is huge.
Share by: